OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

policie_auto_cisloKriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina obvinili tento týden sedmatřicetiletou ženu bez trvalého pobytu, která fakticky žije v obci v Jihočeském kraji, z přečinu udávání padělaných a pozměněných peněz. V případě, že bude žena uznána vinnou, hrozí jí za tento čin trest odnětí svobody až na dvě léta.

Kriminalisté z Vysočiny na případu pracovali několik měsíců a spolupracovali při jeho realizaci s kolegy v Jihočeském kraji a s policisty z brněnské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Operativní činností se jim podařilo odhalit ženu, která v přesně nezjištěné době od prosince loňského roku do dubna letošního roku nejméně v 19 případech na různých místech České republiky udávala padělané bankovky v nominální hodnotě 1000 korun.  Žena při výslechu kriminalistům uvedla, že tyto bankovky měla získat z prodeje osobního automobilu Mercedes od blíže neustanovených osob. Kriminalisté vypátrali, že žena v prosinci loňského roku  při náhodném nákupu zboží v Brně zjistila, že  se jedná o padělané bankovky. Při náhodné platbě jí totiž obchodník podezřelou bankovku odmítl převzít.

Obviněná žena ale přesto vědomě a úmyslně tyto bankovky uváděla do oběhu na různých místech v České republice. Padělanými bankovkami platila různé nákupy v prodejnách na území Jihočeského kraje i Kraje Vysočina.

Jen na území kraje Vysočina se kriminalistům podařilo od začátku letošního roku do konce dubna zajistit dvacet těchto padělků. Je tedy pravděpodobné, že se ještě některé padělky bankovek v nominální hodnotě 1000 korun, které mají shodné sériové číslo C80 726633, stále vyskytují mezi lidmi. Kriminalisté na případu i nadále pracují a prověřují všechny další okolnosti, které souvisejí s původem padělaných bankovek.

Kriminalisté v této souvislosti upozorňují občany, aby věnovali bankovkám obecně větší pozornost a všímali si zejména jejich ochranných prvků. Ve většině případů se totiž jedná o velmi zdařilé padělky, které ale lze při pečlivém zkoumání ochranných prvků odhalit. V našem kraji se v letošním roce také objevují falešné bankovky v nominální hodnotě 500 korun. Padělané bankovky jsou nejčastěji zachyceny peněžními ústavy, kde jim pracovníci věnují nejvíce pozornosti. Ale pozor by si měly dávat především obsluhy v barech, hernách a na benzínových čerpacích stanicích, ale také prodavači a pokladní v obchodech.

Důležité je vědět, že na každé bankovce je právě kvůli ochraně před paděláním celá řada ochranných prvků a některé z nich může rozeznat běžný občan. Proto je dobře znát některé nejmarkantnější ochranné prvky, viditelné pouhým okem, které může rozeznat při běžném platebním styku téměř každý. Při laickém zjišťování pravosti bankovky doporučují odborníci bankovku prohlédnout z lícové i rubové strany a zaměřit se na vodoznak a ochranný okénkový proužek.

Pokud mají lidé podezření, že bankovka, kterou obdrželi není pravá, nejsou povinni ji přijmout a věc by měli okamžitě oznámit na Policii ČR.   Pokud by tak neučinili a podezřelou bankovku dál úmyslně uváděli do oběhu, vystavují se nebezpečí podezření ze spáchání přečinu. Podle trestního zákoníku za další udávání padělané bankovky jako pravé hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Za padělání a pozměnění peněz v úmyslu je vydávat za pravé hrozí trest odnětí svobody na tři až osm let.


 
REKLAMA