![jordan_tabor01](/images/stories/IKONY_2010/jordan_tabor01.jpg)
Trestní oznámení podali členové sdružení jak na starostku Tábora Hanu Randovou (ODS), tak také na dva další lidi, kteří měli vytvářet odborný posudek a na jeho základě pak schvalovat možné uložení vybagrovaného bahna z rybníka na skládku Hůrka u Plané nad Lužnicí. Celkem sem mělo být uloženo 250 tisíc kubíků sedimentu. S tím ale už delší dobu nesouhlasí většina obyvatel Plané, ani občanské sdružení Za zdravou Planou, neboť bahno z Jordánu podle posledních výzkumů obsahuje vyšší limit arsénu, než je povoleno.
"Trestní oznámení jsme podali na tři lidi, a to pro podezření ze zpracování křivého odborného posudku, na jeho autora Petra Velebu, dále na Karla Novotného, zástupce firmy Dekonta, která pro Tábor dělala rozbory bahna a geologický průzkum skládky, a také na starostku města Hanu Randovou. Ta podle nás odpovídá za uvedení špatných informací do zadávací dokumentace k projektu," uvedl Jiří Rangl.
"Podle mého názoru je v dokumentaci vše v pořádku podle platné legislativy. Okolnosti k odbahnění nádrže i k ukládání sedimentu na skládku projednávala celá rada města, nešlo tedy jen o mé rozhodnutí," reagovala Randová. Podle ní je podivné, že trestní oznámení bylo podáno těsně před zahájením komunálních voleb, v kterých ona kandiduje. Zástupci sdružení jsou přesvědčeni, že bahno nebude možné ukládat na skládku v Hůrce právě pro to, že je toxické a nesplňuje předpisy stanovené podmínky.
"Podle našeho názoru porušila zákon zřejmě i společnost Českomoravský štěrk, která požádala na Krajském úřadě v Českých Budějovicích o změnu v provozním řádu skládky, a to přesto, že v té době neměla stanovisko hygienické stanice," dodal Rangl.
S revitalizací nádrže se mělo začít už letos, projekt má ale zpoždění. To je způsobeno hned několika faktory. Jedním z nich bylo váhání, zda má město přijmout 406 milionovou dotaci, kterou získalo z Evropské unie, následně právě spory o možnosti či nemožnosti ukládání vytěženého bahna. A nyní projekt zkomplikoval spor o výběrovém řízení na zhotovitele prací. Odbahnění Jordánu bude muset předcházet výlov a potom složitý pyrotechnický a archeologický průzkum.
Následně je v plánu i oprava prosakující hráze a vybudování spodní výpusti, díky níž bude možno regulovat výši hladiny vody, především pak při vydatnějších deštích, či v případě povodní. Rozpočet celé investice, která by měla začít po průtazích v listopadu a skončit nejspíš do konce v roce 2012, je 464 milionů korun.