Zajímá vás, jaká zvířata kdysi žila na březích Nilu, a které rostliny je obklopovaly? Pak si určitě nenechte ujít novou výstavu v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur s názvem Na březích Nilu, která se svým návštěvníkům poprvé otevře 24. července 2019. 

Výstava Na březích Nilu představuje v celkem čtyřech sálech přírodní svět starověkého Egypta a starověké Núbie. Vše navíc velmi srozumitelnou formou tak, aby si všichni návštěvníci odnesli spoustu zajímavých poznatků a jedinečných dojmů. K vidění budou nejen unikátní předměty, které kdysi tvořily například pohřební výbavu starých Egypťanů nebo byly používány v každodenním životě, ale také reprodukce dvourozměrných vyobrazení z egyptských a núbijských chrámů a hrobek, historické a současné fotografie a v neposlední řadě také dochované písemnosti na papyrech a ostrakách. Velkým lákadlem budou bezpochyby zvířecí mumie. Návštěvníci si tak prohlédnou například mumii čápa, psa nebo krokodýla či dokonce mumifikované vejce.

REKLAMA

„V souvislosti s Egyptem si většina lidí představí jen pyramidy a lidské mumie, ale tato výstava poukazuje na fakt, že je toho mnohem více, co můžeme na starověkém Egyptě a Núbii obdivovat. Výstava je jedinečná mimo jiné tím, jak komplexně zachycuje tehdejší přírodu a zejména pak to, jak ji člověk žijící na březích Nilu vnímal,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava Na březích Nilu jistě osloví všechny návštěvníky bez ohledu na věk, avšak lze ji díky své srozumitelnosti využít i jako doplněk výuky dějepisu, přírodopisu a ekologie již pro žáky druhého stupně základních škol. Kromě unikátních předmětů z domácích i zahraničních sbírek je výstava bohatá i na doprovodný obrazový materiál, který přibližuje prostředí starověkého Egypta, a to pomocí jak reprodukcí původních staroegyptských vyobrazení prostřednictvím maleb, tak i fotografií dokumentujících přírodu Egypta a Súdánu.

Výstava se koná při příležitosti 50. výročí vzniku samostatné egyptologické sbírky v rámci Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a prezentuje zápůjčky ze sbírek Súdánského národního muzea, Egyptského muzea – Georg Steindorff – Univerzity v Lipsku, Roemer und Pelizaeus Museum v Hildesheimu, státního zámku Kynžvart, Městského muzea v Moravské Třebové, Ústavu pro klasickou archeologii FF UK a paní Diany Sternbergové.

Na březích Nilu bude v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur k vidění od 24. 7. 2019 do února 2020. Veškeré aktuální informace o otevírací době a vstupném naleznete na stránkách www.nm.cz.

REKLAMA