REKLAMA

brusle_rybnikPřed vstupem na zamrzlé vodní hladiny na jihu Čech varují jihočeští policisté a hasiči. Jelikož meteorologové předpovídají oteplení a oblevu, může být takové bruslení životu nebezpečné, řekla ve středu pro agenturu Mediafax mluvčí policie Štěpánka Valentová. VÍCE RAD, JAK SE CHOVAT NA ZAMRZLÝCH VODNÍCH PLOCHÁCH PŘINÁŠÍ MLUVČÍ POLICIE ŠTĚPÁNKA VALENTOVÁ!

I když by teploty nad nulou měly přijít až během následujících dnů, doplatil na postupné tání už v úterý starší muž na Vodňansku. Ten se vydal se svými vnoučaty sáňkovat, ale cestou domů se rozhodli přejít zamrzlý rybník na návsi.

“Led se však prolomil a muž se propadl do vody. Děti naštěstí zůstaly na ledě, proto starší z vnuků běžel pro pomoc. Muže nakonec z vody vytáhla jeho manželka spolu s porybným, který procházel kolem,“ uvedla k případu Valentová.

Silně podchlazeného muže odvezla sanitka do nemocnice. “Tento příběh měl šťastný konec, protože muž přežil. Nechybělo však mnoho a mohla celá událost skončit tragicky,“ podotkla mluvčí.


Policisté a hasiči přidávají několik rad. Pokud je několik dní teplo, je pevnost ledové plochy slabší. Led by měli lidé opustit vždy, když slyší či cítí tupé praskání. Viditelné malé bublinky v ledu nebo jiné struktury pomohou odhadnout, kolik má led centimetrů. Pokud je bublinek do hloubky mnoho a pokud je vrstva souvislá, jsou obavy téměř zbytečné.

“Vodnaté kaluže či velká vrstva sněhu na ledové ploše značí riziko a je potřeba být velmi opatrní. Nedoporučujeme chodit s dětmi na plochy, o kterých jsou jakékoli pochybnosti. Nejbezpečnějším způsobem zjištění pevnosti ledu je provrtání a následné změření tloušťky ledu,“ doplnila Štěpánka Valentová.

Ze zásady platí, že nebezpečný je led o tloušťce menší než 25 centimetrů a také místa, kde není možnost dovolat se pomoci v případě, že se něco stane. Možnost prasknutí ledové krusty je vysoká zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku. Led může povolit také hlavně tehdy, když se na něm pohybuje větší množství lidí na jednom místě. Mezi jednotlivými osobami by měla být vzdálenost asi pět metrů, dobré je vzájemné spojení pomocí lana.

Při bruslení na zamrzlých plochách je také vhodné využít oblečení z umělých vláken, tedy takzvané funkční prádlo, polyester, polyamid. Při propadnutí totiž nedochází k tak velkému nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů, jako je bavlna, vlna, peří.

Pokud se někdo propadne ledem, je nutné co nejdříve zavolat záchranáře a do jejich příjezdu se pokusit postiženému opatrně pomoci. “K okraji propadlého ledu je nutno se přibližovat s co nejvyšší opatrností i s ohledem na vlastní bezpečnost. Využívat co největší plochu, tedy lezení, použití žebříků, desek, klád či plavidel. Svoji bezpečnost zvýší zachránce upoutáním na lano či jakýmikoliv plovacími pomůckami.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA