REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

mysMagistrát města Jihlavy i letos provede tzv. plošnou deratizaci, tedy preventivní zásah proti zvyšování počtu hlodavců. Během dvou dubnových týdnů budou na pozemcích a v objektech města položeny stovky návnad k regulaci zejména potkanů.  Radnice vyzývá ke spolupráci organizace i veřejnost. Jedině v celém městě a ve stejném čase provedená deratizace může mít požadovaný efekt.
 
„Pokud se deratizace provede jen v části města, populace hlodavců se z neošetřených míst velmi rychle rozšíří,“ vysvětluje nutnost koordinace Kateřina Kadlecová z odboru správy realit jihlavského magistrátu, která má akci na starost. Právě na jejím telefonním čísle nebo e-mailu je možné se o akci blíže informovat nebo hlásit výskyt hlodavců – telefon: 567 167 306, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Deratizace bude probíhat od 12. do 26. dubna 2011 v režii zlínské firmy Deratex. K provedení práce je možné si zvolit jakoukoliv akreditovanou deratizační firmu nebo se obrátit na uvedenou firmu Deratex. Náklady na deratizaci si jednotlivci a firmy hradí sami, zásahy na pozemcích a objektech města hradí radnice. Odbor správy realit již rozeslal výzvu k účasti na zásahu na adresy několika desítek firem ve městě.

Pravidelná prevence se Jihlavě vyplácí, populace potkanů je dlouhodobě pod kontrolou. „V Jihlavě velmi dobře funguje spolupráce občanů, firem a města, přemnožení hlodavců jsme ještě nezaznamenali. Prostřednictvím médií se o našem postupu ví daleko za hranicemi regionu, o naše zkušenosti se už zajímalo několik měst,“ komentuje dosavadní zkušenosti Kateřina Kadlecová.

Celoplošná deratizace se provádí v kanalizačních sítích, školských zařízeních, topenářské síti, všech závodech, výrobnách, obchodech, prodejnách, stravovacích provozech, obytných domech i na volných prostranstvích. Objekty, ve kterých v současné době není zaznamenán výskyt hlodavců, je nutné také ošetřit, protože hlodavci vyhnaní z ošetřených míst hledají nová neošetřená teritoria.

Veřejnost může pomoci nahlášením výskytu hlodavců, ale také udržováním pořádku u popelnic a kontejnerů, čímž hlodavci přijdou snadný a vydatný zdroj obživy. Zvýšení účinku deratizace vyžaduje od občanů provedení preventivních opatření a to zejména:
  • utěsnit nežádoucí otvory, dveře, okna opatřit sítěmi,
  • trvale znemožnit přístup hlodavců k potravinám,
  • uklízet odpadky do uzavíratelných nádob,
  • udržovat pořádek, uklízet nepotřebný materiál uvnitř i mimo budovy
  • pokud by byl zjištěn v objektu zvýšený výskyt hlodavců a nebude provedena speciální ochranná deratizace, kterou je povinná ve své provozovně podle potřeby zajistit každá fyzická osoba, vystavuje se postihu dle zákona č.258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
Ročně za celoplošný zásah jihlavská radnice zaplatí asi 300 tisíc korun.

REKLAMA