Magistrát města Jablonec nad Nisou provedl zákonnou kontrolu podpisů uvedených na petici za uspořádání místního referenda za odstranění výherních hracích přístrojů, videoloterních terminálů a dalších loterií z Jablonce nad Nisou. Petice obsahuje potřebný počet podpisů a návrh bude předložen zastupitelům 19. října 2017.

Petiční výbor předal návrh na konání místního referenda do kanceláře tajemníka 18. září spolu s 500 listy podpisových archů s uváděným počtem 4 666 podpisů. Kontrolou petičních archů bylo zjištěno celkem 4 672 podpisů, z toho 3 845 platných. Podmínkou pro prohlášení petice za platnou je 10 % z počtu oprávněných osob v Jablonci nad Nisou, tedy v tomto případě 3 615 platných podpisů.

REKLAMA

Jak se vyhodnocuje požadavek na referendum

„Každý jednotlivý podpis osoby, který je na petičním archu uveden, se prověřuje v seznamu oprávněných osob platnému ke dni podání návrhu na konání místního referenda, tj. 18. 9. 2017. Při kontrole byly platné i neplatné podpisy evidovány. Na prověření podpisů pracovalo 6 lidí zhruba 140 hodin,“ popisuje průběh kontroly tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Zákon 22/2004 Sb. o místním referendu říká, že podpis je považován za platný, pokud: „Oprávněná osoba podporující konání místního referenda uvede na podpisovém archu své jméno, příjmení, datum narození, adresu a připojí vlastnoruční podpis.“

Podle zákona o místním referendu se může pod petici za uspořádání referenda podepsat pouze osoba, která má právo volit do zastupitelstva obce, tedy občan starší 18 let s trvalým pobytem na území Jablonce nad Nisou. Každý podpis pak může být uveden na petičním archu pouze jednou.

Neplatných bylo 827 podpisů, z toho 412 je považováno za porušení zákona

Za neplatné jsou považovány podpisy lidí, kteří své údaje vyplnili nečitelně nebo chybně, případně byly vyplněny neznámou osobou, tj. že jedna osoba vypsala údaje o více osobách. Těchto případů bylo 415.

Navzdory upozornění přípravného výboru, které bylo v souladu se zákonem uvedeno na každém z petičních archů, bylo zjištěno 412 případů porušení zákona. Jedná se o podpisy, které byly uvedeny vícekrát, a podpisy lidí, kteří nejsou občany města.

„Ten, kdo podepíše vícekrát tentýž návrh na konání místního referenda nebo kdo podepíše podpisovou listinu, ač není oprávněnou osobou podle zákona o místním referendu, nebo kdo v podpisové listině uvede nepravdivé údaje, dopouští se přestupku, za který mu může být uložena pokuta do výše 3 000 Kč,“ je uvedeno v § 11 zákona o místním referendu.

„Otázkou je, zda se lidé, kteří se podepsali vícekrát nebo nejsou občany města oprávněnými volit do našeho zastupitelstva, snažili referendum v dobré víře podpořit, či naopak poškodit, případně přípravný výbor podvést,“ zamýšlí se primátor Jablonce Petr Beitl.

„Věříme, že k porušení zákona v těchto 412 případech došlo neúmyslně a s největší pravděpodobností bude orgány státní správy v přestupkovém řízení udělen symbolický trest. Je ale nutné, aby si každý uvědomil, že institut referenda je vážná věc a je třeba k němu přistupovat s vědomím zákonných povinností. Ty má jak přípravný výbor, tak každý jednotlivec, který se pod petici podepisuje. K volbám také nemůžete jít dvakrát,“ říká Petr Beitl.

 

Zdroj: web města Jablonec nad Nisou