ZP M-A se jako první zdravotní pojišťovna v ČR rozhodla zařadit kolonoskopické vyšetření do svého preventivního programu pro pojištěnce. Kolonoskopické vyšetření bude plně hradit následujícím skupinám pojištěnců: ● osoby bez příznaků nad 50 let věku - vyšetření v intervalu 1x za 2 roky ● osoby bez příznaků nad 40 let věku – vyšetření v intervalu 1x ročně u těch, u jejichž blízkých příbuzných (tj. rodiče, děti a sourozenci) byl zjištěn karcinom tračníku a konečníku ● ženy, u kterých byl zjištěn nádor prsu, dělohy nebo vaječníku nezávisle na věku v intervalu 1x ročně.
ZP M-A oslovuje vybrané skupiny pojištěnců dopisem. Informuje je tak o možnosti absolvování preventivního kolonoskopického vyšetření, a zároveň je seznamuje o místech v dosahu jejich bydliště, kde mohou vyšetření podstoupit.
Kolonoskopie byla poprvé úspěšně použita v roce 1970. Od té doby se stala běžnou vyšetřovací i léčebnou metodou, díky níž lékař může prohlédnout konečník i tlusté střevo. Výhodou metody je, že umožňuje bezbolestně odebírat vzorky. Kolonoskop je přístroj, který se skládá z hadice, optického aparátu, malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky. Ohebná hadice kolonoskopu je zakončena optickým systémem a pracovním kanálem. Hadici lékař opatrně zavádí do konečníku a dále do tlustého střeva. Optická vlákna vedou informaci z vyšetřovaného orgánu hadicí do procesoru, kde je zpracována. Výsledkem je přesný obraz tlustého střeva. Lékař tak může střevo dokonale prohlédnout a rozpoznat i onemocnění, která rentgenový přístroj nezobrazí. Pracovním kanálem se zavádějí do střeva malé nástroje, pomocí nichž lékař provádí ve střevě malé zákroky.
V rakovině tlustého střeva a konečníku drží Česká republika smutné prvenství. Prevence je přitom relativně snadná. Preventivní vyšetření ale nepatří mezi nejpříjemnější., proto ho lidé zanedbávají. K lékaři se často dostanou s již pokročilým stádiem onemocnění. Na prevence by měly dbát zejména osoby starší 50 let, ale i osoby ve věku 20- 40 let, kteří mají k onemocnění dispozice, zaznamenali výskyt onemocnění v příbuzenstvu, nebo sami nějakým nádorovým onemocněním již trpěli. U osob nad 50 let je riziko vzniku rakoviny poměrně velmi vysoké. Pacient sám nemusí pociťovat žádné obtíže. Prvním příznakem bývá nepostřehnutelné malé krvácení do stolice. Proto se provádí test na tzv. okultní krvácení, který by lidé nad 50 let měli podstupovat nejméně jednou za dva roky. Pokud dojde k potvrzení krvácení, musí následovat podrobné vyšetření celého tlustého střeva, např. kolonoskopií.
Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE působí v oblasti veřejného zdravotního pojištění od roku 1993. K nejdůležitějším aktivitám patří podpora ochrany zdraví prostřednictvím preventivních programů. ZP METAL-ALIANCE má více než 370.000 pojištěnců.