Nepříznivá ekonomická situace fotbalového klubu SK Slavia Praha přinutila vedení společnosti k velkým změnám a úsporným opatřením včetně propouštění zaměstnanců. Agentuře Mediafax tyto skutečnosti potvrdil v pondělí tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.
"Ty změny byly nutné a v současné době je to pozitivní krok směrem k finanční stabilitě klubu. Náklady na provoz byly nastaveny tak, jako kdybychom hráli Ligu mistrů, ale my nyní nemáme příjmy ani z Evropské ligy. Mezi prvními opatřeními, která realizuje generální ředitel Miroslav Platil, je zrušení zahraničního skautingu, reorganizace sportovního úseku včetně mládeže a změny v marketingu. Vyhodnocuje se však efektivnost i dalších oddělení, takže nelze vyloučit další pohyb," sdělil v pondělí agentuře Mediafax Ondřej Zlámal.
Nechtěl zatím úsporná opatření rozsáhleji komentovat, protože analýza organizační struktury Slavie ještě stále probíhá. "Není jiná cesta než se snažit provoz zefektivnit. Muselo se zvážit, že když měl klub výsledky a vynakládal na provoz mládeže pět milionů korun ročně, nyní je nemá, vynakládá 15 milionů a efekt není očekávaný, tak se muselo něco stát. Nemá smysl mít zaměstnané tři lidi v zahraničním skautingu, když nyní stejně žádné další cizince zaměstnávat nebudeme. Někteří zaměstnanci musejí odejít, je mezi nimi i sportovní ředitel Michal Šrámek," doplnil Ondřej Zlámal.
„Jedná se o první viditelné kroky vedoucí ke zeštíhlení a zefektivnění provozu celé společnosti. Vycházíme z analýzy sportovních a ekonomických výsledků klubu. Zaváděná úsporná opatření a personální změny neznamenají v žádném případě snížení počtu mládežnických týmů. Celý proces bude pokračovat i v nejbližší budoucnosti. Naším cílem je taková organizace klubu, která by vedla k plnění sportovních cílů v reálných ekonomických podmínkách. Náklady na chod klubu musejí odpovídat jeho reálným příjmům," komentoval situaci v klubu generální ředitel Slavie Miroslav Platil.
Slavia má dlouhodobé ekonomické problémy, protože žila nad poměry. Vedení klubu ústy Miroslava Platila už připustilo, že jednou z možností řešení situace je vyhlásit na sebe insolvenční řízení. Klubovou pokladnu trápí nejen dluh ve výši 112 milionů korun, který musí Slavia uhradit bývalému majoritnímu vlastníkovi britské společnosti ENIC, ale i velké množství neuhrazených faktur po lhůtě splatnosti. Na ekonomice klubu se kupodivu příliš nepromítla skutečnost, že za poslední dva roky vydělala Slavia na prodeji hráčů, jakými jsou např. Marek Suchý, Tomáš Necid, Dušan Švento, Michal Švec a další, přes půl miliardy korun.
Naopak se na hospodaření červenobílých výrazně podílel sportovní neúspěch. V létě roku 2009 Slavia utratila za posily přes padesát milionů korun, ale neobhájila titul a nevybojovala si ani účast v Evropské lize. Celkovému image klubu neprospívá ani to, že veřejně není znám majoritní vlastník klubu. V roce 2008 se prohlásili majoritními vlastníky současný předseda představenstva Tomáš Rosen a bývalý generální ředitel Petr Doležal, ale jejich tvrzení nejsou v kontextu s dalšími okolnostmi považována za věrohodná. V případě insolvenčního řízení by však soudem jmenovaný insolvenční správce zřejmě nařídil reorganizaci a v takovém případě by museli být majoritní vlastníci akcií jmenováni v dokumentech případu. Slavia však zatím k tomuto řešení nesáhla a chce ozdravit ekomiku snižováním nákladů.
Ve fotbalové Slavii začala reorganizace, propouštějí se zaměstnanci, snižují náklady
- Podrobnosti