![masopust](/images/stories/IKONY_2011/osobnosti/masopust.jpg)
Josef Masopust se narodil 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu. Je nejstarším ze šesti dětí a jeho otec pracoval jako horník v hnědouhelném dole. Obec Střimice se nacházela asi 1,5 kilometru severozápadně od Mostu a v 50. letech zanikla, musela totiž ustoupit těžbě uhlí jako jedna z prvních vesnic na Mostecku. Po vytěžení byl prostor zavezen skrývkou z dalších dolů a vznikla tzv. Střimická výsypka.
Krátce po válce se stal Masopust hráčem dorosteneckého mužstva Mostu, kam se rodina po válce přestěhovala. V sedmnácti už hrál za A-mužstvo. V roce 1949, v osmnácti letech, podepsal přestup do ligových Teplic, za které hrál na fotbalovém stadionu Na drožďárně v Teplicích dva roky. Když nastoupil vojenskou základní službu, přešel do nově se tvořícího klubu ATK Praha, které později působilo pod názvy ÚDA a Dukla Praha. V armádním mužstvu zůstal patnáct let. Nastupoval na místě středního či levého záložníka. Stal se tvůrcem hry a spolu s týmem získal sedm ligových titulů.
Z mnoha set utkání, která sehrál, mu v paměti nejvíc utkvěl zápas Dukla Praha - FC Santos v roce 1959 v Mexiku a Československo - Brazílie ve finále mistrovství světa v roce 1962 v Chile. V utkání v Mexiku vyhrála Dukla Praha nad tehdy patrně nejlepším světovým fotbalovým klubem světa z Brazílie 4:3. Vstřelil dva góly, byl nejlepším hráčem zápasu a podal lepší výkon než největší hvězda Santosu Pelé. Druhým vrcholem bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec prohrálo 1:3.
Reprezentační dres Československa oblékl poprvé v roce 1954 a za národní mužstvo odehrál celkem 63 zápasů, ve kterých vstřelil deset branek. Měl velký podíl na třetím místě československých fotbalistů na mistrovství Evropy 1960 ve Francii a především na stříbrných medailích na mistrovství světa 1962 v Chile. O půl roku později získal Zlatý míč, který je každoročně určen pro nejlepšího fotbalistu Evropy a zástupci časopisu France Football mu trofej předali před zápasem s Benfikou Lisabon a gratuloval mu i přítel Eusébio. V letech 1963–1965 hrál za vybraná mužstva světa a Evropy, v týmu Evropy mu byla svěřena funkce kapitána. Závěr hráčské kariéry strávil v letech 1968 - 1970 jako hrající trenér v belgickém Molenbeeku. Na vrcholné úrovni se pohyboval do třiceti devíti let a pověstné se staly jeho slalomy v obranách soupeřů.
V 63 reprezentačních zápasech (1954-1966) dal Masopust deset gólů. Svou hráčskou kariéru prožil v týmech Teplic (54 zápasů v letech 1950 - 1951) a zejména v ATK, později přejmenovaný na Dukla Praha - (350 zápasů v období 1952 - 1968). V československé lize zaznamenal 386 zápasů a 79 gólů.
Jako trenér začínal v Molenbeeku, poté tři roky vedl Duklu Praha, Poté čtyři roky trénoval Zbrojovku Brno a v roce 1978 ji přivedl k jedinému mistrovskému titulu. Trénoval i belgický Hasselt, reprezentace Československa (1984 - 1987) a Indonésie (1988 - 1991). Naposledy se na lavičce objevil v Děčíně (1993 - 1996).
Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil v roce 2000 Českou fotbalovou osobností století a krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století. V březnu 2004 ho Pelé jmenoval jedním ze 125 nejlepších žijících fotbalistů světa a při pondělním vyhlášení Fotbalisty roku poslal Masopustovi nádhernou videozdravici. Osobně mu přijeli poblahopřát kromě spousty bývalých spoluhráčů i Eusébio a prezident FIFA Joseph Blatter.
zdroj: MEDIAFAX