V pořadí již 16. aktualizace Černé listiny leteckých přepravců, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standarty zemí EU a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie. Tyto letecké společnosti mají zákaz působení na území EU, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi můžeme setkat. Seznam nejčastěji obsahuje letecké společnosti z bývalých zemí Sovětského svazu, Afriky či jihovýchodní Asie.
Všem českým občanům proto zásadně doporučuji, aby se vyhnuli používání těchto leteckých společností, jelikož hrozí značná bezpečnostní rizika! Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzkých turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. Poprvé byla tato Černá listina ( Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je již čtrnáctou aktualizací.
Aktuální listina je vždy k nahlédnutí na www stránkách naší Asociace ( www.accka.cz ). Z výše uvedeného Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem.
Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě v kanceláři popř. na webu, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.
V této nejnovější šestnácté aktualizaci seznamu jsou například nově zakázány všichni letečtí dopravci s osvědčením Afghánistánu a společnost Mauritania Airways. Důvodem jsou bezpečnostní nedostatky zjištěné v systému dohledu nad civilním letectvím a u těchto dopravců. Na seznam byl rovněž přidán jeden letecký dopravce s osvědčením Kyrgyzstánu a jeden s osvědčením Gabonu.
Naopak devět provozovatelů z Kazachstánu bylo ze seznamu odstraněno a v případě jednoho ghanského provozovatele byla změněna provozní omezení.Kromě toho byla v důsledku dosaženého pokroku částečně zrušena stávající provozní omezení uvalená na leteckého dopravce z Ghany (Airlift International) a bylo mu povoleno obnovit provozování letů v EU za přísných podmínek, s dalším letadlem a pod nepřetržitým dohledem členských států vykonávaným prostřednictvím prohlídek na odbavovací ploše.
Aktualizovaný seznam zahrnuje v případě 19 států světa dokonce všechny jejich letecké dopravce, kteří v nich získali osvědčení, což je dohromady 276 známých leteckých dopravců s úplným zákazem provozování letů v Evropské unii. Těmito státy jsou Afghánistán, Angola, Benin, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Filipíny, Gabon (s výjimkou tří dopravců, jejichž provoz je povolen za určitých omezení a podmínek), Indonésie (s výjimkou šesti dopravců), Kazachstán (s výjimkou jednoho dopravce, jenž poskytuje služby za určitých omezení a podmínek), Konžská republika, Kyrgyzská republika, Libérie, Mauritánie, Rovníková Guinea, Sierra Leone, Súdán, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Svazijsko a Zambie. Na seznamu jsou také čtyři jednotliví dopravci: Blue Wing Airlines ze Surinamu, Meridian Airways z Ghany, Siem reap Airways International z Kambodže a Silverback Cargo Freighters ze Rwandy.
Kromě toho seznam obsahuje také deset leteckých dopravců, jejichž provoz v EU je povolen za určitých omezení a podmínek. Jedná se o Air Astana z Kazachstánu, Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines a SN2AG z Gabonu, Iran Air, TAAG Angolan Airlines a Ukrainian Mediterranean Airlines s osvědčením Ukrajiny.
Na světě je téměř 300 nebezpečných leteckých dopravců !
- Podrobnosti