Ve věku 81 let zemřel v noci na čtvrtek pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslový virtuos Josef Suk mladší, agentuře Mediafax to potvrdila Ludmila Vybíralová, ředitelka Sukova komorního orchestru. Vnuk skladatele Josefa Suka patřil mezi českou houslovou elitu.
"Ještě v sobotu jsem s ním mluvila," uvedla pro Mediafax Vybíralová, která je v tělese, které Suk založil v roce 1974 a vedl ho až do roku 2000, manažerkou a houslistkou. Doplnila, že Suk zemřel po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic.
"Ztrácíme nejen uměleckou osobnost, ale člověka nesmírně pilného, všeznalého, múzou obdarovaného, který nechť zůstane vzorem všem, nejen houslistům a není nikdy zapomenut," zavzpomínala na mistra hry na housle Vybíralová a Sukův komorní orchestr, aby dodala: "Obloha získá dnes další hvězdičku, zářící pro všechny, kteří jej měli rádi a vrývali si do duší zvuk jeho housliček, nezapomenutelné tóny prýštící z jeho srdce, kterými oblažoval miliony posluchačů celého světa."
"Kdykoli vyslovím jméno Josef Suk, kdykoli těch pár písmen vetknu na papír, vracím se vždy do časů uměleckých i osobních setkání s pocity dojetí a láskou, ve velké úctě k jeho genialitě a s pokorou," připojila ředitelka Sukova komorního orchestru, který Suk mladší založil na oslavu 100. narozenin svého dědečka.
Vybíralová připojila, že Sukovi jeho kolegové říkávali "Pepulo". Podle ní by houslový virtuos přijal na rozloučenou následující slova: "Pro člověka, který splnil svou povinnost na této zemi, je smrt přirozená a vítaná právě tak jako spánek. Tak tedy dobrou noc Mistře."
"Je mi to neskutečně líto. Byli jsme přátelé. Byli jsme domluvení, že ho svezu svým novým autem, moc se na to těšil. Ale už jsem ho v poslední době nesehnal. Vždy jsem se těšil na setkání, nahráli jsme spolu dvě CD a moc jsem se od něj naučil," uvedl pro Mediafax houslista Pavel Šporcl a dodal: "Odešla legenda, kterou znal celý svět. Budu na něj moc vzpomínat a snažit se navázat na jeho odkaz. Bral mě jako svého nástupce. Bude mi moc chybět."
Podle dramaturga Pražského jara Antonína Matznera by se na počest Josefa Suka mohl uskutečnit mimořádný koncert. Úvahy o speciálním koncertu nastínila pro Mediafax i Vybíralová s tím, že se uskuteční až po pohřbu vynikajícího houslisty.
Vnuk skladatele Josefa Suka se narodil 8. srpna 1929. První lekce hraní na housle získával od svého otce, aby se v deseti letech dostal do učení špičkového učitele Jaroslava Kocána. Když Kocián v roce 1950 zemřel, přešel Suk na konzervatoř do tříd profesorů Norberta Kubáta a Karla Šnebergra.
Na pražské hudební fakultě Suk studijně spolupracoval s profesory Marií Hlouňovou a Alexandrem Plockem. V letech 1950-1951 byl Pražského kvarteta a o rok později spoluzakládal Sukovo trio.
Houslový virtuos byl v letech 1954-57 sólistou Armádního uměleckého souboru, od roku 1961 pak na stejné pozici v České filharmonie. V roce 1974 se podílel na vedení Sukova komorního orchestru s profesorem Vlachem a toto hudební uskupení vedl do roku 2000.
Josef Suk za svou vynikající a dlouholetou koncertní činnost po celém světě obdržel v roce 2001 cenu Masarykovy akademie. V roce 2002 byl dekorován nejvyšším francouzským vyznamenáním "Rytíř čestné legie" a v roce 2010 získal titul doctor honoris causa pražské Akademie múzických umění.
Od roku 2000 stál Suk v čele Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro jako jeho prezident a předseda umělecké rady. Přestože Josef Suk oficiálně uzavřel svoji koncertní dráhu v roce 2001, pro Pražské jaro udělal výjimku v souvislosti s jubileem úmrtí jeho pradědečka Antonína Dvořáka. Zahrál tak 19. května 2004 v Dvořákově síni.
zdroj: MEDIAFAX
Zemřel houslový virtuos Josef Suk
- Podrobnosti