Chuchelský háj je rekreační oblastí pro obyvatele hlavního města. Lidé v Chuchelském háji hledají především relaxaci po náročném pracovním týdnu. Příroda této části Prahy je nesmírně rozmanitá. Rekreanti zde naleznou rozsáhlé lesy, romantické skály i unikátní stepní lokality. Nachází se tu například zvláště chráněná území přírodní rezervace. Místo blíže představila Ivana Kryllová.
Rodiny s dětmi v Chuchelském háji s oblibou vyhledávají lesní ZOO. Děti se zde setkávají se živočichy, jejichž domovem je především česká příroda. Je zde k vidění obora se stádem muflonů (Ovis musimon), ale také voliéry s mnoha druhy ptactva i se savci. Děti jsou zde seznámeny například se srncem obecným (Capreolus capreolus), bažantem královským (Syrmaticus reevesii), sovou pálenou (Tyto alba), výrem velkým (Bubo bubo), kánětem lesním (Buteo buteo), tchořem tmavým (Mustela putorius) nebo nutrií říční (Myocastor corpus). Informační tabule u každé z voliér jsou zdařile vyhotovené. Poutavou formou textu, ale i obrázky daného živočicha seznamují děti s obyvateli lesů, luk a vodních ploch. V nedávné době mohli ještě malí návštěvníci obdivovat v lesním ZOO koutku také papoušky a morčata.
Foto: archiv Ivany Kryllové
V úvodu prohlídky cituje vývěska návštěvníkům slova Ladislava Kadeřábka z Lesů hl. m. Prahy. „Velká část našich zvířat pochází z různých záchranných stanic a jedná se o trvale hendikepované jedince (trvale invalidní). V naší ZOO tráví zbytek života, protože není možný jejich návrat do přírody a bylo by nutné jejich utracení. Také nám toto připadá vhodnější než držet v klecích zdravá zvířata. Omluvte tedy zdravotní stav některých našich zvířat,“ lze se dočíst. Informace má pro děti především výchovně-vzdělávací efekt. Seznamuje návštěvníky s jedním z mnoha poslání chuchelského ZOO koutku, ale také mnoha dalších obdobných zařízení na území České republiky. Ve volné přírodě by hendikepovaná zvířata nepřežila, ale lidé těmto jedincům poskytují odpovídající péči. Na druhou stranu jsou dětem představována zvířata, která žijí na území Čech a Moravy, a není k tomuto účelu nutný odchyt zdravých jedinců z volné přírody, kteří jsou schopni přirozené reprodukce.
V areálu ZOO se nachází dětské hřiště a nalézt tu lze také bufet, kde si návštěvníci mohou zakoupit občerstvení po vyčerpávajícím výletě. Lesní ZOO koutek je v provozu po celý rok. Bufet je v provozu pouze v letních měsících. Je nutné také zmínit areál zdraví, který je součástí Chuchelského háje. Rekreanti zde mají příležitost zhodnotit svoji kondici v přírodním fitcentru. Pro děti jsou na mnoha místech Chuchelského háje zbudována dětská dřevěná hřiště. Nezbytnou součástí této rekreační oblasti jsou lavičky instalované podél lesních cest. Návštěvníci mohou svému tělu poskytnout úlevu také v altánech zbudovaných v celém areálu. Platí zde zákaz volně pobíhajících psů a zahazování odpadků. Návštěvníci mají nespočet příležitostí odhazovat své odpadky do odpadkových košů, které správa lesa rozmístila při lesních cestách.
Územím Chuchelského háje prochází naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj. Stezka začíná u tramvajové zastávky v Hlubočepích a končí ve Velké Chuchli. Rozhodne-li se návštěvník pro turistický výšlap po naučné stezce, do Hlubočep jede městská hromadná doprava. Lze využít tramvajových linek č. 12, 14, 20 a ve všední dny linku č. 6 ze Smíchovského nádraží. Z Velké Chuchle jede zpět do centra autobusová linka č. 244, která má konečnou stanici na Smíchovském nádraží. Odtud mohou lidé využít do centra města metro trasy B.
Na závěr jedna informace pro milovníky hub. Lesy Chuchelského háje jsou hojně vyhledávané houbaři z blízkého okolí. Roste v nich nespočet druhů hub. Například zde houbaři mohou nacházet hřib kovář (Boletus luridiformis), václavky (Armillaria), pečárku lesní (Agaricus silvaticus), holubinku fialovou (Russula violacea), muchomůrku růžovku (Amanita rubescens) neboli lidově masák, hřib podborovák (Boletus badius), klouzek sličný (Suillus grevillei), ale také lišku obecnou (Cantharellus cibarius). Pozor, hojně se zde vyskytuje muchomůrka zelená (Amanita phalloides). Tato prudce jedovatá houba bývá během houbařské sezóny na území Chuchelského háje k nalezení ve velkých počtech a pro méně zdatné houbaře je rizikem. Lidé ji mohou zaměnit s velmi chutnou houbou pečárkou ovčí (Agaricus arvensis), známější pod názvem žampion ovčí. Výskyt mnoha druhů hub je dokladem, jak je lesníky o lesy Chuchelského háje dobře pečováno.
Autorkou článku je Ivana Kryllová, zakladatelka webu Kultura v hl. m. Praha
Vysočina plná novinek a aktuálních informací