vstava_Zapomenut_hrdinov_S koncem měsíce října se uzavřely i prohlídkové trasy památek našeho kraje. Jaká byla sezona 2010 na památkách Vysočiny ve správě Národního památkového ústavu? NPÚ pokračoval v loňských úspěšných projektech, jako je například „oživování památek“, aby návštěvníci při každé další návštěvě mohli objevit něco nového.

Památky letos nabídly návštěvníkům několik výstav, přinesly ojedinělé kulturní projekty. Díky dotacíím se také podařilo pokračovat v obnově památek.

festival_Petra_Dvorskeho_Jaromerice_
V období duben – říjen 2010 navštívilo památkové objekty NPÚ celkem 183 933 návštěvníků, což je o 63 102 více než ve stejném období roku 2009. V uvedeném období navštívilo hrad Lipnici nad Sázavou 25 932 lidí, zámek Jaroměřice nad Rokytnou 33 875 návštěvníků, zámek Telč si prohlédlo 86 470 návštěvníků a zámek v Náměšti nad Oslavou celkem 14 638 lidí. Areálem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prošlo 23 018 návštěvníků. V porovnání s loňským rokem zůstala v podstatě stejná návštěvnost v areálu Zelená hora, podobně je na tom i barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Zámek Telč oproti tomu vykazuje o 25 tisíc návštěvníků více, což svědčí o tom, že výstavy a akce zaměřené na rodiny s dětmi (výstava hraček, Krysáci z Večerníčku, pohádková představení, šerm, hrané noční prohlídky atd.) slavily velký úspěch. Návštěvnost hradu Lipnice také pomohly udržet kulturní akce (koncerty, historický šerm, lukostřelecké závody, historické slavnosti atd.) a rovněž červnové otevření vyhlídkového ochozu na věži Samson, včetně nově instalované archeologické expozice. Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, který připravuje již tradičně akce pro dětské návštěvníky, nabídl i letos poutavý program pro rozšířené školní výlety dětí všech věkových kategorií a mnohé návštěvníky přilákalo také jaroměřické kulturní léto, jehož vrcholem byl Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.

hradozamecka_noc_Namest_
V sezóně 2010 pokračoval loňský úspěšný projekt Oživlé památky. V rámci projektu byl každý měsíc věnován zajímavému tématu, k němuž byly na památkách připravovány mimořádné akce. V květnu měli návštěvníci díky tématu „Hradem, zámkem s kastelánem“ příležitost navštívit památky v doprovodu jejich kastelánů. Netradiční prohlídku nabídly na Vysočině čtyři z našich objektů. Na zámku v Telči ukázal kastelán Bohumil Norek návštěvníkům prostory, které jsou veřejnosti nepřístupné, v Náměšti nad Oslavou byly zvláštní prohlídky zaměřeny na náměšťskou hudební tradici a zakončeny krátkým varhanním koncertem v podání kastelána Marka Buše. Návštěvníci areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou dostali výjimečnou možnost vystoupit během zvláštních prohlídek na ochozy kostela a vyzkoušet si tak jiné vnímání prostoru Santiniho mistrovské stavby.

IMG_2329_
Další z témat projektu bylo věnováno například historickým zahradám a parkům, k nimž připravilo ÚOP Telč metodický den přednášek o zeleni v historických sídlech. Oživené noční prohlídky nabídly letos na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Telči. Historickým šermem a řemeslnými trhy ožila nádvoří v Telči a na hradě Lipnici, kde se konaly tradiční srpnové Lipnické hradovánky - oblíbené středověké slavnosti pořádané skupinou historického šermu Sígři z Pelhřimova. Oblíbené a hojně navštěvované Pohádkové a Dětské dny na zámku se uskutečnily během června v Telči, Jaroměřicích a na Lipnici.

Vigilie_Bl_pan_Tel_
Sezona 2010 byla bohatá i na kulturní akce, hrady a zámky Vysočiny se staly zejména přes léto dějištěm mnoha koncertů a divadelních představení. Zámky v Telči, Náměšti a Jaroměřicích nad Rokytnou hostily koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Hlavní kulturní událostí jaroměřického léta byl tradiční Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který zahájil 7. 8. 2010 koncert proslulé pěvkyně Montserrat Caballé. V Telči se konal v období 30.7.–15.8. 2010 oblíbený festival Folkové prázdniny v Telči, jejichž hlavní koncerty probíhaly na zámeckém nádvoří. Hrad Lipnice nad Sázavou nabídl letos také několik hudebních zážitků, mezi něž patřil například komponovaný pořad historické hudby a tance Cesta pana Lva z Rožmitálu z Čech až na konec světa, Knížecí zrcadlo (životopis Karla IV. a středověké zpěvy v hradní kapli), Pocta Petru Ebenovi (historická hudba v úpravách světoznámého českého skladatele) nebo srpnové vystoupení Pražského dechového kvintetu.

vystava_Sladky_zivot_zamecky_Jaromerice_
Ojedinělý hudební projekt Salieri v Náměšti se uskutečnil ve dnech 17. a 18. září 2010 u příležitosti 260 let od narození Antonia Salieriho (1750 – 1825), jako připomínka vztahů tohoto skladatele s hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem a zároveň jako jubilejní XX. Zámecký koncert pořádaný správou zámku a rodinou Haugwitzů. Po celé dva dny zněla na zámku v Náměšti hudba Antonia Salieriho. Gratulační koncert v podání Ensemble Opera Diversa a komorního sboru Ensemble Versus pod taktovkou německého dirigenta Andrease Kröpera odstartovaly dvoudenní hudební projekt, jehož dramaturgem byl kastelán zámku Marek Buš. Program XX. Zámeckého koncertu, který se uskutečnil 18. září a byl opět složen výhradně ze Salieriho děl, připravilo špičkové hudební těleso The Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem. Projekt Salieri, který navštívily také paní Johanna Haugwitzová a její sestřenice Glorie, byl zakončen slavnostním společenským večerem na zámku.

První zářijový víkend se uskutečnil první ročník Hradozámecké noci. Mimořádné noční prohlídky zámku v Náměšti nad Oslavou, s rozšířeným výkladem o zdejších hudebních tradicích a závěrečným varhanním koncertem z děl barokních skladatelů v podání kastelána Marka Buše, shlédla více než stovka lidí. Stejně úspěšný byl i kulturní program v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, zaměřený na rodiny s dětmi. Akce sklidila velký zájem návštěvníků po celé republice, proto bylo již v průběhu akce rozhodnuto, že bude založena nová tradice. Přípravy ročníku 2011 začínají už nyní.

U příležitosti Dnů evropského dědictví oživil 11. - 12. září 2010 zámek v Náměšti nad Oslavou víkend netradičních prohlídek. Živé obrazy ze skutečné i fiktivní historie zámku předvedlo kolem 150 účinkujících a tématem letošního ročníku bylo nesmrtelné dílo Williama Shakespeara. V rámci oslav EHD se na náměšťském zámku uskutečnil také projekt Salieri v Náměšti.
Zámek Telč připravil u příležitosti EHD bohatý kulturní program, který nabídl koncert staré hudby, historický šerm, divadlo i kejklířskou dílnu. Správa zámku dále nabídla zvýhodněné vstupné na dlouhodobé výstavy a návštěvníci mohli také výjimečně vstoupit do zámecké kaple Všech svatých.

Také v letošním roce mohli návštěvníci shlédnout na objektech NPÚ zajímavé výstavy. Správa zámku Telč zaměřila dlouhodobé výstavy především na dětské návštěvníky. Zámecká galerie pro ně až do konce roku 2010 nabízí výstavu"Hračky nestárnou " - expozici hraček tuzemské výroby především z 20. - 80. let minulého století. Převážná část vystavených hraček pochází z rodinného Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, které je spoluorganizátorem výstavy a od soukromých poskytovatelů. Justiční sál na celou sezónu obsadily kulisy a loutky v rámci výstavy "Krysáci z Večerníčku v Telči aneb ze smetiště na zámek ".
Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou připravil na trase B výstavu „Sladký život zámecký“, jejíž expozice byla zaměřena na věci, které v minulosti zpříjemňovaly život obyvatelům zámeckých sídel. Ať už to byly dvorské slavnosti, lov či divadlo a s nimi spojená garderoba, ale i kulinářské požitky - sladkosti, káva, čaj nebo čokoláda. Výstava byla instalována přímo v zámeckých pokojích, což srozumitelně přibližovalo jednotlivá témata výstavy. 

Územní odborné pracoviště NPÚ v Telči připravilo k 40. výročí vyhlášení městské památkové rezervace Telč výstavu, která přibližuje vznik, urbanistický vývoj a také současnou péči o území městské památkové rezervace.  Výstava sestává z 27 posterů, které jsou věnovány jak konkrétním významným památkám (zámek, zámecký park a oranžerie, jezuitská kolej, kostely) tak i okruhům jako jsou např. měšťanské domy, drobná architektura na náměstí (kašny, mariánský sloup), veřejné stavby (radnice, chudobinec), vybrané ulice, zmizelá zákoutí nebo drobné památky mimo jádro rezervace. Výstava byla od 1. července do 9. září 2010 instalována na arkádách zámku v Telči.
Od pátku 17. září 2010 byla na arkádové chodbě Státního zámku v Náměšti nad Oslavou umístěna putovní výstava nazvaná Zapomenutí hrdinové, věnovaná osudům německy hovořících občanů Československa, kteří se zapojili protinacistického odboje. Část této výstavy mapuje osudy poslední generace soukromých majitelů zámku – rodiny Haugwitzů.

Edukační aktivity
Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou opět nabídl kulturní program rozšířených školních výletů, jehož realizace se v roce 2009 ukázala jako velmi úspěšná. Akce proběhla v termínech 7. -11. 6. a 14. -18. 6. 2010 a byla určena pro školní děti všech věkových kategorií. Pro děti bylo připraveno pohádkové představení, zajímavé dílny a především poutavá výstava „Sladký život zámecký“, jejíž program byl upraven pro návštěvy dětských školních kolektivů. Součástí prohlídky byly pracovní listy, které děti mohly během návštěvy zámku vyplnit.

ÚOP Telč se zapojilo do projektu„Historické zahrady v památkách světového dědictví – Živá učebnice zahradní kultury“, který je zaměřen na představení nejcennějších děl zahradní kultury žákům a studentům základních a středních škol formou aktivního zážitkového a tvořivého učení. Projekt, jehož výstupem bude mimo jiné kreslený Zámecký herbář, realizujeme se studenty Gymnázia Otokara Březiny v Telči.

Již po čtvrté vyhlásil Národní památkový ústav internetové hlasování O nejpohádkovější hrad či zámek, který se stane na rok majitelem „pohádkového střevíčku“. Novinkou letošního ročníku byla malířská soutěž pro děti do 14 let, v níž byl každý obrázek současně započítán jako 10 hlasů pro nakreslený objekt do ankety. Územní odborné pracoviště NPÚ v Telči vyhlásilo navíc regionální kolo této soutěže pro školy kraje Vysočina. Jak se ukázalo, o vítězi – zámku v Telči – nakonec rozhodly výtvarné „hlasy“ dětí z Vysočiny. Na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči sešlo celkem 476 obrázků, nejvíce soutěžících tříd bylo z telčských škol nebo ze škol v okolních obcích. Děti kromě zámku v Telči kreslily také jaroměřický zámek a hrad Lipnici. Nejzajímavější soutěžní obrázky budou během adventních akcí vystaveny v Justičním sále zámku v Telči.

Stavební činnost na památkách ve správě NPÚ v kraji Vysočina v roce 2010
Rozsah stavebních a investičních akcí byl poznamenán úsporným režimem objemu státních finančních prostředků poskytovaných státem. V současné době se dokončují stavební práce poslední etapy adaptace objektu bývalé konírny na SZ Telč na víceúčelový sál. Zdroj financí: ISPROFIN MK ČR. Na zámku Náměšť nad Oslavou pokračovaly stavební práce na obnově střešního pláště zámku, v roce 2010 to byla část střechy severního křídla zámku včetně restaurátorské opravy tří kusů komínových těles. Zdroj financí: bývalé PZAD MK ČR. Na zámku Jaroměřice nad Rokytnou se provedla pouze další etapa postupné obnovy elektronického zabezpečovacího systému (EZS). Zdroj financí: ISO/A MK ČR. Na Zelené hoře pokračovala na kostele sv. Jana Nepomuckého obnova spodní části střechy kostela - uchycení zbývajících tří cípů střechy a osazení svodů dešťových vod. Na Dolním hřbitově ve Žďáru nad Sázavou byla provedena památková obnova krovu a střechy jedné ze čtyř kaplí hřbitovní zdi. Zdroj financí: vlastní rozpočet ÚOP NPÚ Telč. V Telči probíhala další etapa adaptace bývalého jezuitského dispenzáře na pracoviště NPÚ.  Zdroj financí: ISPROFIN MK ČR.

Prohlídkové trasy všech objektů budou v zimních měsících uzavřeny, je možné navštívit jen zámek v Telči, přesněji zámeckou galerii, kde bude do 31.12. 2010 přístupná výstava „Hračky nestárnou“.

Na dobu adventu ale památky připravují zajímavý program, který nabídne adventní koncerty, výstavy ve vánoční atmosféře, vánoční trhy a další akce.