OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM

Ano! 20.6.2018 je skvělý datum na pořádání největší běžecké akce v ČR. V Jihlavě jsme se samozřejmě přidali a celou akci zde pořádala Elitavers – Sportovní akademie Jihlava v čele s Liborem Kuchyňou, který před čtyřmi lety tuto akci do Jihlavy přivedl. Hlavním pořadatelem celé akce v ČR je Český olympijský výbor.

Dopolední program patřil tradičně žákům ze základních škol. Na start se jich postavilo celkem 261. To bylo krásné. 261 dětí sportovalo a většina z nich do toho dala všechno. Je to prostě závod, tak se musí makat. Některým dětem vůbec nevadilo, že neměly natrénováno. V 9:45 se před pódiem na rozcvičce sešli žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava, ZŠ Křížova Jihlava , ZŠ Jungmanova Jihlava a ZŠ Cejle.  Děti závodily ve čtyřech kategoriích, kluci a holky zvlášť. První kategorie byla přípravky, první a druhé třídy, ti běželi 0,5 km, třeťáci a čtvrťáci 1 km, pátá a šestá třída 1,5 km a nejstarší žáci ze sedmé, osmé a deváté třídy 2 km. V cíli všechny děti obdržely medaile a nejlepší tři v každé kategorii i pěkné ceny. Největší poděkování patří paním učitelkám a učitelům, kteří žáky na závod přihlásili a umožnili tak 261 dětem zažít krásný sportovní zážitek.

Program odpoledního hlavního závodu začal v 16:00
V tento čas si závodníci pomalu začali vyzvedávat startovní čísla a  balíčky, které věnovali partneři závodu. Dětská i dospělá trať byla již tradičně v areálu letního kina v Jihlavě. Děti běžely své okruhy kolem promítacího plátna. Trať pro dospělé vedla i v prostorách lesoparku. Kategorie „hobby pro radost“ byla dlouhá 4,2 km. Kategorie s pracovním názvem „profi“ měřila 8,4 km.

80 dětí se postavilo na start ve třech kategoriích. V kategorii nejmenších dětí od 3 do 6 let vyhráli Barča Šťastná a Matyáš Barták, druhé místo obsadili Emča Kuklová a Davídek Poul, třetí místo Míša Hrubá a Adam Vašíček.

V další kategorii 7 – 10 let to byli 1.místo Natálka Bučková, Tomáš Staněk, 2.místo Sára Staňková a Ondra Poul, 3.místo Jasmína Trněná a Daniel Staněk.

Nejstarší děti 11 - 14 si první místa rozdělily v tomto pořadí 1. Veronika Pávková a Matyáš Cakl, 2. Kateřina Kincová a Petr Čermák a 3. Maya Pisarovičová a Vláďa Musil.

Ostatní děti si odnesly účastnické medaile, protože pro nás je vítěz každý, kdo se postaví na start a doběhne do cíle.

Hlavní závod z éteru Radiožurnálu odstartoval 18:00

Za startovní páskou se sešlo opravdu velké množství běžců. Atmosféra byla velmi hezká a počasí přálo rychlým časům, což potvrdil vítěz mužské kategorie na 8,4 km Daniel Kučera. V rekordním čase historie závodu přeťal cílovou pásku v čase 34:10, druhý byl obhájce vítězství z minulého roku Michal Zigl a třetí byl Petr Jindra.

U holek na dlouhé trati opět vyhrála usměvavá běžkyně z Polné Olga Krčálová. Trať zvládla za 37:18. Druhá byla Adéla Stráská a třetí Jitka Balounová.

Kratší trať pro radost ovládla v ženské kategorii Markéta Valentová v čase 19:09, druhá byla Lucie Mátlová a třetí Štaubertová Vlaďka. U chlapů kratší trať ovládli junioři. První byl Radek Šimek v čase 18:03, druhý Václav Holcman a třetí jeho bratr Jan Holcman.